• Patience
  • Silas Marner
  • The Merry Widow
  • Patience
  • Silas Marner
  • The Beggar's Opera
  • The Beggar's Opera
  • Little Grimley presents Strictly Sex Factor (on Ice)
  • Thespis by Gilbert & Sullivan
  • Thespis by Gilbert & Sullivan

Past productions

1936    Ghost Train

1937    Patience; Service

1938    The Mikado; Tilly of Bloomsbury

1939    Iolanthe

1940    Patience

1946    Cuckoo in the Nest

1947    The Pirates of Penzance; Nothing but the Truth

1948    The Mikado; The Fourth Wall

1949    Rookery Nook; Ruddigore; The Middle Watch

1950    The Yeomen of the Guard; Distinguished Gathering

1951    H.M.S. Pinafore; *Five at the George; Soldier for Christmas

1952    *A Bride in Samaria; Ruddigore; Dear Octopus

1953    *Festival Day; The Mikado; Here We Come Gathering

1954    *Birds of Passage; The Sorcerer; Well Caught

1955    *The Roving Woman; Patience: The Late Christopher Bean

1956    *Act II, The Late Christopher Bean; Trial by Jury & The Pirates of Penzance; A Cuckoo in the Nest

1957    Iolanthe; This Happy Breed

1958    *The Last Victory; Utopia Ltd; Waiting for Gillian

1959    +*Mr Sampson; The Gondoliers; Bonaventure

1960    *The Merry Wives of Windsor; Princess Ida; Sailor Beware

1961    *Nicodemus; Bastien & Bastienne and The Conspiritors; The Chiltern Hundreds

1962    *The Price of Perfection; H.M.S. Pinafore; Blithe Spirit

1963    *Love on a Matchstick Spent; The Sorcerer; Dolphins Rampant

1964    *The Sky is Overcast; Cox & Box and Trial By Jury; The Importance of Being Earnest

1965    *Private Lives; The Yeomen of the Guard; The Shop at Sly Corner

1966    *Act II, The Importance of Being Earnest; The Mikado; Trelawney of the Wells

1967    *Act I, Trelawney of the Wells; Ruddigore; See How They Run; Quiet Week-End

1968    *Fumed Oak; Patience; Breath of Spring

1969    *A Resounding Tinkle; The Gondoliers; The Apple Cart

1970    *Hands Across the Sea; Iolanthe; The Noble Spaniard

1971    *Act 1, The Family Reunion; The Sorcerer; The Blue Goose

1972    *The Crimson Coconut; The Mikado; The Rape of the Belt

1973    *Boy Dudgeon; The Grand Duke

1974     *Act 1,The Lady's not for Burning; Pirates of Penzance; The Life of Hercules, Page 1 & The Real Inspector Hound

1975    *Sganarelle; HMS Pinafore

1976     *Act 1 The Life and Death of Almost Everybody; Patience

1977     Utopia Limited, *The White Liars

1978    *The Hole; Ruddigore ; How the Other Half Loves

1979    *A Resounding Tinkle; The Yeomen of the Guard; Murder in Company

1980    *+A Phoenix Too Frequent; The Gondoliers; Ring Round the Moon

1981    *The Tinker’s Wedding; Iolanthe; Everything in the Garden

1982    *Sophocles; The Mikado; Hay Fever

1983    * Festival Nightmare; Sleeping Beauty; Princess Ida; The Ghost Train

1984    Beauty and the Beast; HMS Pinafore; The Murder of Maria Marten

1985    The Proposal; Trial by Jury & The Sorcerer; Barefoot in the Park

1986    *The Public Eye; The Gondoliers; Jubilee Concert; Salad Days

1987    The Pirates of Penzance; The Day after the Fair

1988    Free as Air; A Pack of Lies

1989    Patience; Absent Friends

1990    The Gypsy Baron; The White Sheep of the Family

1991    Jack the Ripper; A Musical Evening with BODS

1992    The Yeomen of the Guard; Too Long an Autumn; Present Laughter; Carol Concert

1993    Iolanthe; Steel Magnolias

1994    The Red and Black Revue; Trial by Jury- the Full Story; Separate Tables;Christmas Concert

1995    All That Jazz; Just Between Ourselves

1996    Separate Tables; Cold Comfort Farm; The Constant Wife; Jubilee Concert

1997    BODS in May; The Enquiry

1998    Aspects of Love; My Fair Lady; Joining the Club & Last Tango in Little Grimley; Olde Tyme Music Hall

1999    Last Panto in Little Grimley & Brenton v Brenton; The Story of Gilbert & Sullivan; An Inspector Calls; The Great British Musical

2000    Dead Nice; Interior Designs; Patience

2001    No, No, Nanette!; The Cemetary Club

2002    Olde Tyme Music Hall; Ruddygore

2003    HMS Pinafore (incorporating Trial by Jury);Move Over, Mrs. Markham; Olde Tyme Music Hall

2004    The Mikado (or the Bank of Titipu); Blithe Spirit

2005    Christopher Columbus; 50's Showtime

2006    The Pirates of Penzance (ou Les Pirates de Mont St Michel); Round and Round the Garden

2007    The Merry Widow; Don’t Dress for Dinner

2008    The Gondoliers; Fish Out of Water

2009    Viva Mexico!

2010    Beauty & the Beast; Don’t Mention the Dream & Work in Progress, Iolanthe

2011    Betchworth Remembers, Santa in Space

2013    The Sorcerer, The Zoo and Cinderella

2014    The Rats & Little Grimley presents Strictly Sex Factor, The Beggar's Opera

2015    Connections and Yeomen of the Guard

2016    Mixed Doubles and Silas Marner the Musical

2017   A Handful of Plays, Patience

2018 The 39 Steps, Thespis

2019 The Merry Widow

* = Festival Entry

+ = Category Winner

Links

Betchworth Operatic and Dramatic Society is affiliated to NODA, and to the Reigate & Banstead Arts Council. We also have links with Arts Alive which covers the Mole Valley.

Many of our members also have involvement with other local societies, and we encourage this cross-fertilisation of talent. We are happy to provide links to neighbouring societies:

Epsom Light Opera

Epsom Players

Banstead & Nork Amateur Operatic Society

Mid-Surrey Theatre Company

East Surrey Operatic Society and the Opera Club (ESOSOC)

Dorking Dramatic & Operatic Society

There are other sites relating to the world of the amateur stage that may be of interest. Why not browse amongst the following sites.

AmDram.co.uk

 

 

Committee 2019-20

 

Print
PDF
President Alison Cooper Alison has been a member of BODS for 50 years, enjoying many roles within the society including Chorus, Principal, Scenery and Costume Design, Wardrobe, Committee and Director. She is perhaps best known for directing her original interpretations of Gilbert and Sullivan at the Harlequin Theatre and Polesden Lacey Open Air Theatre
Chairman Diane Mayall
Secretary Linda Slater  
Treasurer Neil Mayall  
Members Pam Patch  
  Julie Bickerdike  
  Stephen Tickell  
  Sarah Esser  
  Ian Stone  

The Audrey Hunter cup

The Audrey Hunter cup has been presented each year since 2004 to someone who the committee feel has made an outstanding contribution to BODS. The following have all been recognized in this way

2004 Derrick Graham
2005 Ian Stone
2006 David Ames
2007 Myra E. Gillies
2008 Ian Farquarson
2009 Anne Slater
2010 John Bryant
2011 Angela Terribile
2012 Virginia King
2013 Peter Roberts
2014 Linda Slater
2015 Peter Thomas
2016 Julian Warner-Edney
2017 Peter Grove
2018 Brenda Judd
2019 Stephen Tickell

Dates for your diary

No events found

Next event

The Government Inspector by Nikolai Gogol will now be performed November 2020 if possible. Check here for updates

News (most recent first)

Postponed events
Friday, 20 March 2020
We now hope to perform The Government Inspector in November, and the Quiz Night will take place when circumstances allow.Regular supporters will be invited to join a phone conference in place of the planned AGM
Read more
Remembering Brenda Judd
Wednesday, 01 January 2020

BODS members past and present will be saddened to hear that Brenda Judd passed away on 27th Dec, after a long illness, and we send our sympathy to her family and friends.

Read more
Remembering Derrick Graham
Saturday, 07 December 2019
Long-serving BODS member and former President Derrick Graham has sadly passed away, at the age of 93. Seen here at a celebration of his 90th birthday, Derrick was involved both backstage and as a performer in many productions from the 1970s onwards
Read more